Z przyjemnością informujemy o udostępnieniu Comarch ERP XL w wersji 2017.1.
Na szczególną uwagę zasługuje wprowadzenie obsługi programu lojalnościowego, pozwalającego na zbieranie punktów uczestników programu z możliwością ich wymiany na towary lub budżet promocyjny oraz dodanie możliwości wprowadzenia planu budżetu projektu. Obszar produkcji został poszerzony m.in. o możliwość tworzenia procesów opartych o akcje związane z obsługą zlecenia produkcyjnego, a także o obsługę narzędziowni pozwalającej na ewidencję narzędzi wykorzystywanych w przedsiębiorstwie, rejestrowania ich zużycia oraz prac naprawczych. Obszar księgowości został rozbudowany m.in. o możliwość sprawdzenia statusu podatnika w podatku VAT.
Spośród wszystkich nowości w Comarch ERP XL 2017.1 w poszczególnych obszarach funkcjonalnych warto wymienić:
Logistyka
- Wprowadzenie obsługi programu lojalnościowego pozwalającego na:
- określanie uczestników programu lojalnościowego.
- naliczanie punktów lojalnościowych na wybranych dokumentach handlowych i ich korektach.
- przyznawanie uczestnikom programu punktów z rozliczonych dokumentów.
- naliczanie punktów z wykorzystaniem automatycznych akcji CRM.
- określanie katalogu nagród, wraz z możliwością zamawiania nagrody.
- odbieranie punktów lojalnościowych w postaci budżetów promocyjnych.
- prezentację ilości punktów zgromadzonych i odebranych przez uczestnika programu.
- Obsługę transportu towarów wrażliwych poprzez wysyłkę zgłoszeń na portal PUESC do systemu SENT.
- Dodanie uwarunkowania naliczenia promocji od wcześniejszych transakcji kontrahenta lub od formy i konkretnego terminu płatności.
- W zakresie kompensaty braków i nadwyżek inwentaryzacyjnych wprowadzenie możliwości sparowania stwierdzonych braków z uznanymi nadwyżkami oraz potwierdzenia pozycji jako rzeczywiste braki lub nadwyżki.
- Umożliwienie podgląd niewykorzystanych limitów kredytowych na zamówieniach z poziomu katy kontrahenta.
- Dalszy rozwój umów z pozycjami towarowymi w zakresie możliwości zawierania i rozliczania umów w walucie obcej oraz generowania dla umów sprzedażowych zamówień wewnętrznych i zakupu.
- Wprowadzenie usprawnień w zakresie wiązania zasobów towarowych z rezerwacjami.
- Rozwój funkcji “nieograniczony rabat Operatora” w zakresie poszerzenia obszaru określania procentowego rabatu o możliwość wyboru opcji “Brak ograniczenia” skutkującego prawem do ustalenia ceny transakcji na dowolnie niskim poziomie
- Wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego dla składów celnych.
- Poszerzenie współpracy z Comarch WMS Magazynier, Comarch Mobile Sprzedaż czy Comarch ERP e-Sklep.
- Dodanie możliwości pracy z drukarką fiskalną w trybie sieciowym.
Produkcja
- Rozbudowano funkcjonalność procesów w Produkcji o możliwość budowania procesów w oparciu o nowe akcje kluczowe związane z obsługą zlecenia produkcyjnego.
- Wprowadzono całkowicie nowy obszar “Narzędziownia” pozwalający na:
- udostępnienie osobnej listy narzędzi (zasobów produkcyjnych oznaczonych jako narzędzia),
- możliwość rejestrowania wydań, zdań i likwidacji dla wielu narzędzi jednocześnie,
- zbiorczą prezentację zarejestrowanych w systemie wydań, zwrotów, zdań i likwidacji narzędzi z możliwością różnych sposobów filtrowania listy,
- możliwość rejestrowania zużycia narzędzi, a także raportowania tego zużycia (również w formie graficznej),
- możliwość automatycznego generowania zleceń serwisowych dla zużytych narzędzi oraz możliwość automatycznego rejestrowania dla nich przestojów,
- udostępnienie list wydanych dla danego zasobu lub pracownika narzędzi, a także historii użycia danego narzędzia, w ramach nowych zakładek na karcie zasobu produkcyjnego oraz na karcie pracownika.
- Wprowadzono funkcjonalność, w której korekta wartościowa zakupu surowca wpływa na koszt wytworzenia wyrobu gotowego. W ramach tej funkcjonalności wprowadzono:
- nowe narzędzie do automatycznego wyszukiwania dokumentów ZP lub ZK, dla których występuje różnica pomiędzy kosztem dostawy składników, a wartością produktu, który został wytworzony z wymienionych składników.
- możliwość automatycznego generowania korekty wartościowej do dokumentów PW, powiązanych z ZP lub ZK, dla których występuje wymieniona różnica,
- nową funkcję służącą do jednoczesnego otwierania i zamykania dokumentów ZP/HPR.
Księgowość
- Dodanie możliwości sprawdzania statusu podatnika w podatku VAT.
- Wprowadzenie paczek przelewów.
- Umożliwienie dodawania kolumn na listach udostępnionych z poziomu okien: Plan kont/Obroty i salda, Zapisy księgowe, Preliminarz, Rozrachunki, Kompensaty.
- W obszarze kreator zestawień dokonano aktualizacji zestawień księgowych wchodzących w skład sprawozdania finansowego, ujętego w załączniku nr 1 Ustawy o Rachunkowości, do składania, którego zobligowano tzw. “duże jednostki gospodarcze” oraz dodano zestawienia księgowe wchodzące w skład sprawozdania finansowego, ujętego w załączniku nr 5 Ustawy o Rachunkowości, do składania którego zobligowano tzw. “małe jednostki gospodarcze”.
- Poszerzono funkcjonalność opisu analitycznego o możliwość definiowania opisu analitycznego oraz wzorców i wartości dla niego dla danego typu dokumentu, w danym centrum. Funkcjonalność ograniczona do typów dokumentów, którym można przypisać Właściciela.
- Wprowadzono obsługę wirtualnych rachunków bankowych ING przez WebService.
- Dodano możliwość oznaczania na dokumencie, zatwierdzenia pod względem merytorycznym i formalno-rachunkowym.